Na początku był chaos i Paweł, który miał pomysł 🙂 Poszliśmy za tym pomysłem, bo był wyjątkowy. Wymyśliliśmy sobie miejsce, którego jeszcze w Poznaniu nie było – Zakład Makerspace.

Żaneta Przepiera, Zosia Patyna, Paulina Kuntze, Anna Szymańska, Agata Pakieła i Paweł Janowski. Kilku szalonych aktywistów tworzących organizacyjny team i Artur Brzyski – nasz przewodnik po meandrach chaosu.
Znaleźliśmy miejsce idealne, a do inicjatywy dołączało coraz więcej osób. Puste przestrzenie wypełniały się stopniowo maszynami, narzędziami i co najważniejsze – ludźmi z tysiącem pomysłów i mega umiejętnościami. Nie było gotowego planu, wszystko robiliśmy na czuja i dostosowywaliśmy do aktualnych potrzeb.

Nie oszukujmy się, łatwo nie było, ale mimo to Zakład rozwijał się coraz prężniej.

Po dwóch latach działalności działało u nas regularnie ponad 60 wytwórców, zorganizowaliśmy ponad 200 przeróżnych warsztatów, w których udział wzięło ponad 2 tysiące mieszkańców Poznania. Napraw! Nie wyrzucaj!, Noce Majsterkowicza, Wymianki, Poznań Szyje, Jeżyce 2.0 …. Ta historia to dla nas przede wszystkim cała masa wspaniałych ludzi, udanych spotkań, szalonych pomysłów i niekończących się rozmów..

 

Było tak pięknie do momentu, kiedy musieliśmy wynieść się z Wawrzyniaka. Był rok 2016.
Zorganizowaliśmy zbiórkę na Polak Potrafi, żeby móc zacząć od początku w nowym miejscu. Wasze ogromne wsparcie dodało nam skrzydeł. Miasto wynajęło nam budynek na Garbarach.

To był rok, którego byśmy sobie nie wymyślili. Zderzenie z remontem, wiedzą i niewiedzą budowlaną, zmęczeniem i masą decyzji, na które nie byliśmy przygotowani.

Ale wciąż byli z nami ludzie, którzy wierzyli, że się uda! Bardzo im za to dziękujemy, bo kiedy się okazało, że tego budynku nie da się uratować naszymi siłami i padła decyzja o szukaniu kolejnego miejsca, byliśmy już mocno zrezygnowani.

 

A jednak się udało!

Dzięki zaangażowaniu Jacka Maleszki udało się doprowadzić do spotkania z przedstawicielami marki Goplana. Od razu poczuliśmy, że jesteśmy tu mile widziani a po kilku tygodniach podpisaliśmy umowę i wynajęliśmy przestrzeń w starym budynku po dawnej Fabryce Czekolady GOPLANA.

 

Jest 2018 rok, po prawie dwóch latach przerwy, wróciiśmy na Jeżyce!
Nowa przestrzeń, nowi ludzie i nowa energia.
Ruszamy!