Konwent MakeFabHack w Łodzi

Zakład jest częścią większego ogólnoświatowego ruchu FabLab.
Ale to współpraca na rodzinnym gruncie może przynieść prawdziwe efekty. Po raz kolejny wszystkie polskie FabLaby, Makerspace’y, Hackerspace’y i inne majsterkowe ekipy miały okazję się spotkać.
20 maja w Łodzi odbył się Konwent MakeFabHack. Byliśmy tam! Czy mamy jakieś przemyślenia?
Upewniliśmy się, że problemy, z którymi borykamy się w Poznaniu (lokal, finansowanie) dotyczą też innych podobnych miejscówek w całym kraju. Nie jesteśmy też odosobnieni w obszarze stabilności finansowej, niewiele ekip może się nią pochwalić. Większość z nas to społecznicy działający od projektu do projektu. A największymi kosztami są inwestycje lokalowe i w sprzęt.
Najprężniejszą działką ekip FabLab’owych jest przede wszystkim edukacja nieformalna i lokalna w zakresie projektowania, elektroniki czy też rzemiosł tradycyjnych. I to jest też obszar, który sami mocno eksplorujemy. Dostępność technologii dla każdego mieszkańca jak i idea przywracania umierających zawodów są dla nas priorytetowe. Niewiele ekip może pochwalić się tak szeroką dostępnością.
Mamy też nieodparte wrażenie, że powrót do idei „zrób to sam” nie jest przypadkowy. A wszelkie znaki na niebie mówią już o trendzie, którego nie da się pominąć przy rozmowach o rozwoju miast i społeczności lokalnych.
Zatem jesteśmy na dobrej drodze! Tylko jeszcze siedziba.
Trzymajcie kciuki!

Dodaj komentarz