Kim chcesz zostać, jak dorośniesz?
Strażakiem, pilotem, a może stolarzem lub projektantem?

Niektóre zawody znikają bezpowrotnie. Dzisiejsze dzieciaki raczej nie marzą by zostać szewcem, bo mało kto naprawia dziś buty.
Dorastają w innych czasach, a decyzję o przyszłym zawodzie podejmują na etapie szkoły podstawowej – dużo wcześniej niż ich rodzice.
Dlatego odkopaliśmy ZetPeTy!
Wszystkie terminy warsztatów dostępne będą już niebawem w zakładce Kalendarz ,a dogrywane są z określonymi grupami / szkołami.

Chcemy przybliżyć uczniom poznańskich szkół podstawowych nasze zakładowe warsztaty.
Chcemy dać im szansę odnaleźć swoje pasje zanim pochłonie ich na dobre rynek pracy, a przy okazji nauczyć podstaw zaradności życiowej.
Ten projekt to wsparcie dla szkolnej oferty zajęć praktyczno- technicznych.
Dysponujemy ogromnym zapleczem technicznym i chcemy podzielić się wiedzą naszych fachowców!
Stolarnia, elektronika cyfrowa i projektowanie 3D – to pracownie, które udostępnimy młodzieży. Nauczą się podstawowych czynności z użyciem młotka, imadła, kleju, śrobokrętu, kabli, przełączników, ale też z idąc duchem czasu projektowania 3D czy programowania mikrokontrolerów.
SPOTKANIA OTWARTE
FACHOWE DYŻURY
MŁODY TECHNIK
Do projektu zaprosiliśmy 4 szkoły podstawowe i w pierwszym etapie spotkamy się z uczniami, nauczycielami i rodzicami.
Z każdej ze szkół wybierzemy każdorazowo minimum 14 chętnych uczniów.
W projekcie biorą udział uczniowie szkół:
>> Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery”
>> Szkoła Podstawowa nr 23
>> Szkoła Podstawowa nr 38
W listopadzie i grudniu uczestnicy projektu mogą skorzystać z dyżurów naszych speców. Raz lub dwa razy w tygodniu między 16:00 a 20:00 będą mogli dodatkowo rozwijać zdobyte wcześniej umiejętności techniczne i zaangażować się w dalsze działania w duchu “zrób to sam”.
Nad rozwojem umiejętności uczestników będzie czuwać każdorazowo dwóch fachowców.
TERMINY dyżurów >> WKRÓTCE
Przygotowaliśmy dla uczestników projektu specjalną ofertę MŁODY TECHNIK, która umożliwi wszystkim chętnym kontynuację nauki i dalszy rozwój.
MŁODY TECHNIK to 50% zniżki na korzystanie z przestrzeni Zakładu (4 x miesiącu).

WARSZTATY
Uczniowie każdej ze szkół, podzieleni na mniejsze grupy, wezmą udział w sumie w 3 cyklach warsztatowych. W sumie zorganizujemy 24 cykle warsztatowe z różnych dziedzin i weźmie w nich udział 56 uczniów.
Każdy z uczestników, pod okiem fachowca, pozna podstawowe zasady BHP obowiązujące na określonym stanowisku pracy, nauczy się obsługi narzędzi oraz zdobędzie wyjątkową wiedzę i umiejętności techniczne.
Wszystkie terminy warsztatów dostępne są w zakładce Kalendarz.
WARSZTATY STOLARSKIE
- Podstawy pracy z narzędziami stolarskimi – różnorodność materiałów, narzędzi i technikach pracy.
- Przenoszenie projektu na drewniane elementy.
- Rodzaje łączeń i konserwacji.
- Wykonanie małych form projektowych za pomocą podstawowych narzędzi stolarskich.
Prowadzący: Paweł Janowski
WARSZTATY Z ELEKTRONIKI
- Programowanie mikrokontrolerów (Arduino).
- Tworzenie robotów sterowanych za pomocą aplikacji na smartfona oraz innych inteligentnych rozwiązań z obszaru internetu rzeczy.
- Kolorowe girlandy LED. W trakcie tych zajęć każdy z uczestników zrobi swoją własną kolorową iluminację, sznur „cotton-ballsów” świecących zgodnie z własnoręcznie zaprogramowanym wzorem. Efektem – poza girlandą, rozświetlającą jesienną szarugę – będzie nauka podstaw bezpiecznego lutowania i programowania Arduino.
Prowadzący: Jan Firlej
WARSZTATY Z PROJEKTOWANIA I DRUKU 3D
- Modelowanie obiektów 3D – od niewielkiej części zamiennej po duże, łączone obiekty.
- Przygotowywanie modeli do druku [generowanie .gcode]
- Samodzielne wydrukowanie modeli na jednej z dostępnych drukarek.
- Nauka modelowania i druku.
- Od projektowania w Thinkercadzie, przez przygotowywanie do druku, po obsługę drukarek 3D (w tym prusa3, która zagościła w Z), drukowanie autorskich projektów. Skupiamy się na tym, by każdy uczestnik umiał zaprojektować coś samodzielnie.
Prowadzący: Paweł Janowski
Nasi FACHOWCY
Nasi zakładowi fachowcy, którzy zawrócą dzieciakom w głowie i pozwolą kreatywnie myśleć i pracować!

PAWEŁ JANOWSKI
Pomysłodawca i współtwórca Zakładu. Szczególnie skupiony na dziale ślusarskim. Inwestuje w Zakład 100% swojej energii. Dba o kulturę techniczną Zakładu, solidną wiedzę oraz najlepsze dostępne maszyny i narzędzia. Zna od podszewki wszystkie pracownie zakładowe, potrafi nawet szyć na maszynie, jednak największą pasją Pawła jest spawanie.

JANEK FIRLEJ
Janek jest pasjonatem dłubania zarówno w elektronice analogowej jak i cyfrowej. Czasami działa też w obszarze vintage. W Zakładzie działa od czasu starej miejscówki na Wawrzyniaka. Teraz opiekuje się stanowiskiem elektronicznym, ale wspiera też swoją wiedzą inne przestrzenie. Lubi tworzyć rzeczy, nawet te bez prądu.